Národní hřebčín
Kladruby nad Labem

 

Národní hřebčín Kladruby nad Labem představuje jeden z nejstarších hřebčínů na světě, zároveň je domovem nejstaršího původního českého plemene koní – ⁠koně starokladrubského. Snahou Národního hřebčína je rozvíjet zdejší kulturní bohatství, navazovat hodnotnou spolupráci s institucemi a jednotlivci a prezentovat hřebčín návštěvníkům z celého světa.

Starokladrubský kůň i v současné době plní svojí původní roli ceremoniálního koně a to zejména na královském dvoře v Dánsku a ve Švédsku. 

Právě na minimalistický styl logotypu navazují výrazné fotografie kladrubských koní od fotografů Patrika Boreckého a Tomáše Brabce. Kombinace výrazných černobílých fotografií a logotypu tvoří vyvážený vizuální styl Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Fotografie jsme koncipovali v černobílých variantách –⁠ především jako odkaz k dvěma druhům kladrubských koní, které se liší černou a bílou barvou. Vzhledem k tomu, že “kladrubáci” se užívali pro slavnostní spřežení a tažení císařských kočárů, fotili jsme je v typické pozici se skloněnou hlavou (tzv. na kolmici). Chtěli jsme najít nový styl zachycení koní a vyhnout se kýčovitému pohazování hřívou na sluncem zalité pastvině.

marketa_steinert_skop_borecky_brabec_9
marketa_steinert_skop_borecky_brabec_5
marketa_steinert_skop_borecky_brabec_4
marketa_steinert_skop_borecky_brabec_3

Základem vizuálního stylu je logotyp v podobě patkového písmena K, jež se odedávna objevovalo jako výžeh pro označení starokladrubských koní. Korunka nad písmenem K je pak odkazem ke královskému původu hřebčína. Symbol jsme převzali z heraldických tradic například na lemování císařských vlajek a upravili jej do moderní estetiky.

Nová vizuální identita byla jedním z prvků, které přispěly k zapsání Národního hřebčína Kladruby nad Labem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

marketa_steinert_skop_borecky_brabec_8_2
marketa_steinert_kladruby
marketa_steinert_kladruby3

Credits
Koncept a vizuální identita: Markéta Steinert a Vítek Škop
Fotografie: Patrik Borecký a Tomáš Brabec, Archiv NHKnL

Markéta Steinert

00420 731 154 774