NGP Falza? Falza!

Jak rozeznáme originály od padělků? Napodobeniny významných děl vznikají dodnes a jsou hrozbou jak pro muzejní a galerijní instituce, tak pro soukromé sběratele. Výstava Falza? Falza! ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí představila napodobeniny středověkých obrazů, soch i kreseb. 

Na návštěvníky čekala ve výstavě i velká interaktivní část, kde si mohli zkusit sami odhalit falzum. 

Katalog atraktivní formou vysvětluje metody, které se používají k ověření pravosti uměleckých děl. Díky tomu se čtenáři seznámí se zákulisní prací celého týmu odborných pracovníků NGP – od kurátora přes restaurátora až po chemiky v laboratoři. Ti všichni se na odhalování nepravých děl podílejí – předmět se nejprve dobře prohlédne, zkoumá se jeho historie, poté přijde ke slovu restaurátor a nejmodernější technika, jež pomáhá odhalit (ne)pravé dílo. V určitých případech se do věci musí vložit i kriminalisté – proto i ti v publikaci popisují svoje zkušenosti. 

Další publikace zaměřená na širší veřejnost doprovázela výstavu a katalog Falza? Falza!. Hravou a přístupnou formou hledá opovědi na otázky, co jsou napodobeniny, falza a kopie a jakými metodami a nejmodernějšími technikami, které se používají k ověření pravosti uměleckých děl a odhalení (ne)pravého díla, je lze rozpoznat. Zkoumá také, jak se v minulosti měnil názor na to, co lze považovat za originál.

Marketa_Steinert_Falza_Falza_flayer
Marketa_Steinert_Falza_Falza_posterB

CREDITS

Exhibition
Design – Markéta Steinert
Architecture – RCNKSK architekti
Photo – Petr Mol, Markéta Steinert
Curator – Olga Kotková

Národní galerie Praha
Šternberský palác, 2021–2022

 

Book Falza? Falza!
Design – Markéta Steinert
DTP – Markéta Steinert
Photo – Petr Mol

 

Book Falza! Průvodce na cestě
mezi falzem a originálem

Design – Kristýna Greplová, Markéta Steinert
DTP – Kristýna Greplová
Photo – Petr Mol

Mr. Steinert s.r.o.
Pražského 636/34
152 00, Praha – Hlubočepy
IČO 04873084

Společnost s ručením omezeným
Spisová značka 254940 C
Městský soud v Praze